Gaudamas paskolą – gauni ne tik pinigus

Labai senas priežodis teigia, kad kas nerizikuoja, tas negeria šampano. Priežodis, žinoma, kai kuriose situacijose išties teisingas, tačiau ne visuomet. Rizika yra tai, apie ką diskutuojama ir niekuomet nesutariama – rinktis didelę riziką, vidutinę, mažą ar gal iš viso nerizikuoti? Natūralus klausimas, niekada su tuo nesusidūrusiam žmogui, kas yra toji paskolų rizika bei kaip jos išvengti ar bent jau maksimaliai sumažinti. Laimei, paskolos iš paskolos365.com turi tikslų ir aiškų atsakymą.

Kas yra toji paskolų rizika?

Gana dažna šiuolaikinio žmogaus išeitis susidūrus su pinigų stygiumi yra skolinimasis, o kai artimieji, draugai ar kiti artimi asmenys negali ar nenori padėti, išeitimi tampa vartojamoji paskola. Ši paskolos rūšis yra gana populiari, lengvai prieinama ir suteikiama praktiškai visose bankinėse institucijose ar kreditą teikiančiose įmonėse.

Be abejo, kiekvienos paskolos ėmimo atvejis yra individualus – skiriasi ir pati paskolos suma, grąžinimo terminas (trukmė), palūkanų dydis bei jų pobūdis (fiksuotos ar nefiksuotos palūkanos) ir kiti niuansai, tame tarpe ir paskolų rizika. Ši rizika nusako pavojus, susijusius su gebėjimu vykdyti skolinius įsipareigojimus ir galimus finansinius netekimus (tarkime, užstatytą turtą ir panašiai).

Rizikos sumažinimo abėcėlė

Vis gi tvirtai apsisprendus, jog skolintis reikia ir skolinamasi imant paskolą, reikėtų neapsiriboti vienu patraukliu variantu, o apgalvoti bei atlikti gana išsamią kelių alternatyvų analizę. Pastaruosius žingsnius atlikti yra paprasčiau, kai pasitelkiamos paskolos internetu – vienu metu galima įvertinti daugybę įvairių pasiūlymų.

Didžiausia rizika imant paskolą kyla tuomet, kai skolinamasi gana dideles pinigų sumas arba kai nustatomas labai ilgas grąžinimo terminas. Šiais atvejais paskolų rizika yra didžiausia, nes prognozuojant ilgam laikotarpiui didėja prognozės tikslumo paklaida. Tai reiškia, jog negalima tvirtai garantuoti ar prognozuoti, jog po 3 ar 5 metų skolininko gaunamos pajamos bus pakankamos pasiimtos paskolos periodiniams įnašams mokėti. Žinoma, teigiama, jog pasitelkus šiuolaikines technologijas ir įvairias kompiuterines programas prognozės iki 5 metų laikotarpiui būna gana tikslios, tačiau tokią prognozę parengti gali tik tai išmanantis asmuo. Be to, ne visos ilgalaikės paskolos imamos iki 5 metų laikotarpiui.

Kitas labai svarbus rizikos faktorius yra paskolos palūkanos, jų dydis ir tai ar jos visu paskolos grąžinimo laikotarpiu bus fiksuotos ar kintančios. Paimta vartojamoji paskola su fiksuotomis palūkanomis pasikeitus rinkos situacijai gali turėti skaudžias pasekmes ne skolininko naudai. Renkantis kintančias palūkanas taip pat reikėtų atsakingai įvertinti rinkos tendencijas ir būsimus galimus palūkanų pokyčius.

Įdomus ir svarbus niuansas, jog gana dažnai žmonės vedini patiklumo, tingumo arba neišmanymo įdėmiai neperskaito visų sutarties sąlygų ir taisyklių. Ir tai būdinga ne tik paskolų sutartims. Pasitaiko, jog tokiais atvejais (neperskaičius pasirašomos sutarties) nepastebima, kad paskolos teikėjas (tiek bankinės institucijos, tiek kreditą teikiančios įmonės) pasilieka teisę keisti paskolos palūkanas. Tokiu atveju skolininkas lieka neapsaugotas nuo per didelių skolinių įsipareigojimų, kurių ateityje, pablogėjus finansinei situacijai, tiesiog nepajėgtų tinkamai įvykdyti.

Taip pat svarbu išsirinkti tinkamą paskolos teikėją – žinomiausias nebūtinai yra geriausią reputaciją turintis, tad būtina pasidomėti skirtingais paskolos teikėjais patikimuose šaltiniuose bei išsiaiškinti, kurių sąlygos konkrečiu atveju būtų palankiausios, kadangi nesugebėjus grąžinti pasiskolintos sumos su visomis palūkanomis tektų atsisveikinti su skolos teikėjui užstatytu turtu.

Taigi, gaudamas kiekvieną paskolą žmogus gauna ir tam tikrą riziką. Siekiant, kad ji būtų kuo mažesnė derėtų įvertinti skolos sumos dydį ir trukmę, kad ji būtų kuo optimalesnė esamiems poreikiams. Taip pat visuomet atlikti galimų alternatyvų analizę ir pasirinkti patraukliausią variantą, o ne pirmą pasitaikiusį.