Pagrindinės paskolų rūšys

Kaip žinia, finansinis sektorius yra sudėtingas mechanizmas, kuris apima itin platų paslaugų spektrą. Turbūt jau esate girdėję, kad paskolos būna įvairių rūšių, pvz., vartojimo kreditai, būsto paskolos ir kt. Kiekvienos rūšies paskolų tikslas ir suteikimo sąlygos skiriasi. Tai finansinių įsipareigojimų kreditoriams forma, kurią pasirenka paskolos gavėjas. Taigi, aktualu išsiaiškinti pagrindines paskolų rūšis tam, kad skolindamiesi žinotumėte, kokios paskolos jums iš tikrųjų reikia. Tiksliai nustatę reikiamos paskolos rūšį, gebėsite lengviau įvertinti savo galimybes gauti ir grąžinti paskolą.

Smulkus vartojimo kreditas arba greitasis kreditas (suteikiamas vartojimo kredito davėjų ir dažnai vadinamas trumpalaike paskola) – šį kreditą dažniausiai renkasi asmenys, kurie kreditoriaus suteiktą sumą panaudoja kasdienėms išlaidoms padengti. Tai reiškia, kad kredito gavėjai smulkiuosius vartojimo kreditus naudoja ne tik didesniems pirkiniams, bet ir greitai suvartojamiems produktams įsigyti, pvz., maistui arba atsiskaitymui už komunalines paslaugas. Renkantis pastarąją kredito rūšį, nereikia užstato, turto įkeitimo ar laidavimo. Neretai pakanka turėti interneto prieigą.

Ilgalaikė paskola (suteikiama vartojimo kredito davėjų, bankų, kredito unijų ir dar vadinama ilgalaike vartojimo paskola) – renkantis šią paskolos rūšį siekiama gauti didesnę pinigų sumą. Tokių vartojimo paskolų suma gali siekti keliasdešimt tūkstančių litų. Suprantama, paskolos grąžinimo laikotarpis yra ilgesnis nei greitųjų kreditų. Skolinantis didesnę sumą, kreditorius paprasta reikalauja užstato, turto įkeitimo arba laidavimo.

Būsto paskola – tai Lietuvos gyventojams viena aktualiausių paskolų rūšių. Ja naudojasi tie asmenys, kurie nori įsigyti butą, nuosavą namą ar kitą gyvenamosios paskirties nekilnojamąjį turtą. Šių paskolų sumos yra vienos didžiausių. Jos gali siekti ne vieną šimtą tūkstančių litų ar net viršyti milijoninę sumą. Norint gauti paskolą būstui įsigyti, reikia turėti nemenką sumą pradinei įmokai padengti. Be to, dažnai tenka užstatyti turimą turtą ar turėti laiduotoją. Be jokios abejonės, paskolos gavėjas privalo gauti pastovias tam tikro dydžio pajamas, kurios būtų adekvačios pasiskolintai sumai. Būsto paskolos dažnai priskiriamos jau minėtoms ilgalaikėms paskoloms. Taip yra todėl, kad šios paskolos gali būti suteikiamos ne vienai dešimčiai metų.

Paskola verslui – šios rūšies paskolos suteikiamos verslo subjektams, norintiems steigti bendrovę, kai trūksta apyvartinių lėšų, siekiama plėstis, investuoti į naujas verslo sritis ir pan. Verslo, kaip ir būsto paskolos taip pat gali būti suteikiamos ypač ilgam laikotarpiui, nes dažnai paskola siekia šimtatūkstantines ar milijonines sumas. Suprantama, kad tokioms paskolos gauti bankai arba kredito unijos reikalauja užstato, kuriuo būtų užtikrinami skoliniai įsipareigojimai.

Lombardo paskola – greičiausiai ne vienam yra tekę girdėti, kad, apsilankius lombarde, už įvairius daiktus galima gauti pinigų. Kitais žodžiais tariant, klientui lombardas suteikia paskolą, mainais už užstatą. Kliento įkeičiamas daiktas yra įvertinamas tam tikra pinigų suma, kuri tampa paskola nustatytam laikotarpiui. Suma, kuria yra įvertinamas užstatas, būna mažesnė už tikrąją įkeičiamo turto vertę. Tokiu būdu apsidraudžiama – neatgavus paskolintų pinigų, užstatas atitenka lombardui.

Tai yra pagrindinės paskolų rūšys, su kuriomis jums gali tekti susidurti. Paskolos gali būti skirstomos pagal subjektus, pvz., paskolos ūkininkams, studentams ir kt. Žinant paskolų rūšis ir jų skirtumus, lengviau nuspręsti, kokia paskola jums tinka labiausiai.